Jaunumi
Kā pierādīt, ka darbinieks ir alkohola reibumā?
Pierādījumi darbinieka reibuma stāvoklim
Darbinieks ieradies darbā un ir acīmredzami nestabils, dīvaini runā un reaģē. Vadītājs darbiniekam aizrāda, ka darba vietā nav pieļaujams atrasties alkohola reibumā, bet darbinieks atbild, ka alkoholu nelieto jau 20 gadu. Iespējams, neparastās uzvedības iemesls tiešām bija kāds cits (piemēram, medikamenti), bet kā un vai darba devējs var to pārbaudīt?
Atbildi sniedz darba tiesību eksperte, zvērināta advokāte Ilze Jankeviča:
Ja darbinieks darbā atrodas alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma stāvoklī, darba devējs atbilstoši Darba likuma (DL) noteikumiem drīkst darbinieku atstādināt no darba. Turklāt darba veikšaana reibuma stāvoklī var būt arī pamatojums darba līguma uzteikumam. Tomēr, lai darba devējs izlietotu tiesības atstādināt darbinieku vai uzteikt darba līgumu, ir svarīgi atbilstoši konstatēt darbinieka atrašanos attiecīgo vielu ietekmē.
DL nav regulēts, kādi pierādījumi būtu jāiegūst, lai pierādītu darbinieka reibuma stāvokli. Līdz ar to šādi pierādījumi būtu vācami vispārējā kārtībā. Proti, izmantojot visus Civilprocesa likumā noteiktos pierādīšanas līdzekļus, tostarp rakstiskus pierādījumus, liecinieku liecības u.c.
Viens no objektīvākajiem pierādījumiem reibuma stāvokļa konstatēšanai varētu būt medicīniskās pārbaudes slēdziens (ārsta atzinums). Kārtība, kādā veicama alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmes pārbaude, regulēta Ministru kabineta noteikumos Nr.394 “Alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmes pārbaudes kārtība” (Noteikumi). Atbilstoši Noteikumos paredzētajam darba devējs ir tiesīgs norīkot darbinieku medicīniskās pārbaudes veikšanai, izsniedzot nosūtījumu uz medicīnisko pārbaudi. Vienlaikus jānorāda, ka darba devējs arī ar norīkojumu nevar piespiest darbinieku veikt šo pārbaudi. Proti, pārbaude veicama tikai ar darbinieka piekrišanu. Ja darbinieks piekrīt medicīniskajai pārbaudei, to veil kvalificēts speciālists kādā no Noteikumos norādītajām ārstniecības iestādēm. Pēc medicīniskās pārbaudes tiek sagatavots medicīniskās pārbaudes protokols, 1 tā eksemplāru izsniedzot arī darba devējam.