Jaunumi
Kas manto uzņēmumu?
Kā rīkoties, ja miris uzņēmuma vienīgais īpašnieks?
Kas manto uzņēmumu? Vai arī šāds uzņēmums ir jālikvidē? Vienīgā īpašnieka ģimenes locekļi par konkrēto uzņēmumu zina ļoti maz un tā darbībā nepiedalās.
Atbildi sniedz zvērināta advokāte Ilze Jankeviča:
Sabiedrības (SIA) kapitāla daļas ir dalībnieka īpašums, tādēļ viņa nāves gadījumā kapitāla daļas, tāpat kā cita manta, piemēram, nekustamais īpašums, pāriet mantiniekiem, ja vien sabiedrības statūtos nav noteikts, ka kapitāla daļas pāriet pašai sabiedrībai.
Ja īpašnieks pirms nāves noslēdzis mantojuma līgumu vai sagatavojis testamentu, kapitāla daļas manto līgumā vai testamentā noteiktās personas. Savukārt, ja līguma vai testamenta nav, mirušā mantu iegūst tā likumiskie mantinieki – laulātais, radinieki, adoptētais.
Mantojuma lietas Latvijā kārto zvērināti notāri, tādēļ, lai sāktu mantojuma lietu, mantiniekam jāvēršas pie notāra. Nepieciešamības gadījumā mantinieks var lūgt notāru nodibināt mantojumam aizgādnību, ar bāriņtiesas lēmumu ieceļot tam aizgādni. Aizgādnis pārvalda mantojumu un ir tiesīgs pieņemt arī dalībnieka kompetencē esošos jautājumus. Ja mantojumam nenodibina aizgādnību, mantinieks, saņemot mantojuma apliecību, stājas mirušā dalībnieka vietā. Par šādām izmaiņām jāveic ieraksts sabiedrības dalībnieku reģistrā, kā arī tās jāreģistrē komercreģistra iestādē.