Jaunumi
Identificēts mobings uzņēmuma darba vidē | Darba tiesības
Reaģējot uz vadoša darbinieka norādēm par darba vidē piedzīvotu mobingu, kāds nozarē vadošs uzņēmums pieaicina LEADELL Vītols advokātu biroja speciālistus lietas padziļinātai izpētei. Tās rezultātā atklājas fakti, kas apstiprina radušās aizdomas par mobinga darbību īstenošanu, paverot iespējas problēmas atrisināšanai. Pievēršot šādiem jautājumiem pastiprinātu uzmanību, uzņēmums īsteno sociāli atbildīgu vadības modeli, tādējādi ne tikai rūpējoties par saviem darbiniekiem, bet arī pastarpināti veicinot šādas pieejas popularizēšanu citu uzņēmumu vidū.
Kas ir mobings?
Mobings ir sistemātiski naidīga un neētiska komunikācija vai darbības, kas var izpausties gan vārdiskā pazemošanā, aprunāšanā vai iebiedēšanā, gan izstumšanā no kolektīva vai ignorēšanā. Vispārīgi mobings ir pastāvīga nicīga izturēšanās, ko veic vadība un/vai kolēģi. Mobingu no īslaicīgiem konfliktiem nošķir darbību atkārtošanās, biežums un ilgums.
Kā izpaužas mobings?
Mobinga izpausmes formas iespējams iedalīt sekojošās kategorijās:
- fiziskais mobings, t.i., spēka pielietošana pret otru cilvēku vai materiālu zaudējumu nodarīšana;
- verbālais mobings, t.i., vārdiska pazemošana, apsmiešana, izjokošana, aprunāšana, baumu izplatīšana, iebiedēšana, noniecināšana, apkaunošana, piespiešana, pazemojošu piezīmju un komentāru izteikšana, nepamatota kritika;
- izstumšana jeb slēptais mobings, t.i., izstumšana no kolektīva, ignorēšana, uzdevumu neizskaidrošana, neizpildāmu uzdevumu uzdošana vai ilgstoša uzdevumu neuzdošana, atstumšana, neinformēšana par sapulcēm, viedokļa neņemšana vērā.
Kā uzzināt, vai aizdomas par mobingu darba vidē ir pamatotas?
Saskaroties ar norādēm par darba vidē piedzīvotu mobingu, vadībai ir jāapzina, vai ir pamats šādam apgalvojumam un kāda ir kopējā situācija uzņēmumā. Efektīvai izpētei veicamas ne tikai rakstiskas, bet arī klātienes intervijas, attiecīgi uzņēmuma vadībai ir jārod risinājums konfidencialitātes nodrošināšanai. Aptaujas rezultātu ticamību veicina tādi faktori kā anonimitāte un drošības sajūta, darbiniekiem atklāti runājot par darba vidē piedzīvoto. Ne mazāk svarīgi ir arī izraudzīties neitrālu vidi, kurā respondents jūtas sadzirdēts un respondenta sacītais – būtisks.
Kā mobinga identificēšanā var palīdzēt speciālists?
LEADELL Vītols advokātu biroja darba tiesību speciālistu komanda Ilzes Jankevičas vadībā sniedza atbalstu uzņēmējam mobinga identificēšanā, fiziski un saturiski nodrošinot konfidenciālas darbinieku aptaujas norisi, kuras rezultātā uzņēmuma vadība saņēma jau anonimizētu rezultātu apkopojumu. Aptaujas mērķis – noskaidrot vai uzņēmumā varētu būt identificējamas mobinga pazīmes. Darba izpildes ietvaros tika sagatavoti jautājumi attiecībā uz mobinga izpausmes formām, veiktas klātienes intervijas, kā arī saņemtās informācijas anonimizēšana, lai nebūtu iespējams identificēt konkrētus darbiniekus, kas snieguši atbildes. Šāds apkopojums uzņēmuma vadības rokās ļauj objektīvi novērtēt esošo situāciju, identificēt būtiskākos riskus, lemt par risinājumiem to novēršanai, ļauj īstenot apmācības programmas, lai izglītotu darbiniekus (t.sk.vadītājus) par nepieņemamu rīcību un novērstu tālākus pārkāpumus.
Vai darba devējs par mobingu darba vidē var nelikties ne zinis?
Atbilstoši Darba likumam, darba devējam ir pienākums nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus. Bez likuma uzliktajiem pienākumiem, darba devēja interesēs ir arī īstenot tādu vadības politiku, kas veicina ilgtspēju un darbinieku labbūtību. Mobinga radītajam kaitējumam ir tieša ieteikme uz darbinieku profesionālo sniegumu, kā rezultātā krītas uzņēmuma darbības rezultāti. Laicīgi nenovēršot problēmu uzņēmums saskarsies ar darbinieku mainību, mobinga problēma kolektīvā var kaitēt darba devēja reputācijai, jaunu darbinieku piesaistei. Tāpat darba devējam var būt jāatlīdzina morālais kaitējums, var būt sūdzības Valsts darba inspekcijā, potenciālas tiesvedības.
Vairāk par mobingu un tā izpausmēm, variet lasīt angliski Starptautiskā Darba organizācijas sagatavotajā pārskatā vai latviski Tiesībsarga informatīvajā materiālā.
Ko darīt, ja rodas neskaidrības par mobinga vai citu darba tiesību tēmu?
LEADELL Vītols komanda aktīvi sniedz profesionālu atbalstu klientiem darba tiesību jautājumos. Uzticiet šos un citus darba tiesību jautājumus mums: riga@leadell.com
Juridisko palīdzību nodrošināja LEADELL darba tiesību ekspertu komanda, kuru vadīja zvērināta advokāte un partnere Ilze Jankeviča. Darba tiesību jautājumi, tostarp mobinga pazīmju identificēšana uzņēmumos, ir LEADELL advokātu biroja ekspertu profesionālā aizraušanās un specialitāte.
Lasiet arī:
Izvērtēta dzimumu līdztiesības principa ievērošana | Darba tiesības
Kategorijas
-
Atrisināts darba strīds par neatbilstošas uzteikuma procedūras īstenošanu un mobingu | Darba tiesības
11.08.2023LEADELL -
Izvērtēta dzimumu līdztiesības principa ievērošana | Darba tiesības
23.01.2023LEADELL -
Identificēts mobings uzņēmuma darba vidē | Darba tiesības
23.01.2023LEADELL
Specializācijas jomas
Subscribe to Leadell's Newsletter
