Jaunumi
Mobings darbā: vai drīkst nerisināt? | Darba tiesības
Mobings jeb ņirgāšanās darba vietā ir jārisina ne tikai ētisku iemeslu dēļ, bet arī no likuma izrietošas atbildības dēļ. Diemžēl pieredze rāda, ka mobinga situācijas tiek noklusētas baiļu, nezināšanas vai citu iemeslu dēļ.
Kā nekļūdīties, identificējot mobingu?
Ne katrs neizdevies kolēģu joks būs ņirgāšanās un ne katrs nelaipns vārds no vadītāja būs mobings. Pamanot ko aizdomīgu, visefektīvāk ir konsultēties ar jomas speciālistu. Sevišķi būtiski meklēt neatkarīgu uzticības personu ir situācijās, kad radušās bažas, ka saruna par mobingu ar darbiniekiem vai vadītāju nenesīs cerēto uzlabojumu vai pat pagriezīsies pret pašu.
Mūsu speciālisti novērš mobingu vadošā uzņēmumā | Darba tiesības
Kas jāzina par mobingu?
Mobings ir sistemātiski naidīga un neētiska komunikācija vai darbības, kas var izpausties gan vārdiskā pazemošanā, aprunāšanā vai iebiedēšanā, gan izstumšanā no kolektīva vai ignorēšanā. Vispārīgi mobings ir pastāvīga nicīga izturēšanās, ko veic vadība un/vai kolēģi. Mobingu no īslaicīgiem konfliktiem nošķir darbību atkārtošanās, biežums un ilgums.
Mobinga atšķirīgās formas
Mobinga izpausmes formas iespējams iedalīt trijās kategorijās:
- fiziskais mobings, t.i., spēka pielietošana pret otru cilvēku vai materiālu zaudējumu nodarīšana;
- verbālais mobings, t.i., vārdiska pazemošana, apsmiešana, izjokošana, aprunāšana, baumu izplatīšana, iebiedēšana, noniecināšana, apkaunošana, piespiešana, pazemojošu piezīmju un komentāru izteikšana, nepamatota kritika;
- izstumšana jeb slēptais mobings, t.i., izstumšana no kolektīva, ignorēšana, uzdevumu neizskaidrošana, neizpildāmu uzdevumu uzdošana vai ilgstoša uzdevumu neuzdošana, atstumšana, neinformēšana par sapulcēm, viedokļa neņemšana vērā.
Vai darba devējs par mobingu drīkst nelikties ne zinis?
Atbilstoši Darba likumam, darba devējam ir pienākums nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus. Bez likuma uzliktajiem pienākumiem, darba devēja interesēs ir arī īstenot tādu vadības politiku, kas veicina ilgtspēju un darbinieku labbūtību.
Nerisināts mobings kaitē uzņēmējdarbībai
Mobinga radītajam kaitējumam ir tieša ieteikme uz darbinieku profesionālo sniegumu, kā rezultātā krītas uzņēmuma darbības rezultāti. Laicīgi nenovēršot problēmu uzņēmums saskarsies ar darbinieku mainību, mobinga problēma kolektīvā var kaitēt darba devēja reputācijai, jaunu darbinieku piesaistei. Tāpat darba devējam var būt jāatlīdzina morālais kaitējums, var būt sūdzības Valsts darba inspekcijā, potenciālas tiesvedības.
Mobinga novēršanā ir vērts piesaistīt neatkarīgu juristu | Darba tiesības
Vairāk par mobingu un tā izpausmēm, variet lasīt angliski Starptautiskā Darba organizācijas sagatavotajā pārskatā vai latviski Tiesībsarga informatīvajā materiālā.
Ko darīt, ja radušies jautājumi?
Lasiet arī: