Jaunumi
Vai darba devējam jālabo sena algas aprēķina kļūda? | LEADELL Akadēmija
Pirms pusgada darbinieks aizgāja no darba. Tagad viņš atklājis, ka darba devējs nejauši nepareizi aprēķinājis darbinieka virsstundas laikā, kad viņš vēl strādāja uzņēmumā. Vai darba devējam ir pienākums veikt pārrēķinu un samaksāt kļūdas starpību? Darbinieks draud vērsties tiesā.
Vai un kā darba devējam jālabo šāda vēsturiska algas aprēķina kļūda?
Atbildi sniedz zvērināta advokāte Ilze Jankeviča:
Darba likuma (DL) 137.pantā noteikts darba devēja pienākumu veikt darba laika uzskaiti, t.i., precīzi uzskaitīt katra darbinieka nostrādātās stundas kopumā, kā arī atsevišķi virsstundas, darbu nakts laikā, nedēļas atpūtas laikā un svētku dienās nostrādātās stundas. Savukārt no DL 68.panta izriet darba devēja pienākums veikt piemaksu par virsstundu darbu.
Turklāt DL 71.pantā noteikts, ka, izmaksājot darba samaksu, darba devējs izsniedz darba samaksas aprēķinu, kurā norādīta izmaksātā darba samaksa, ieturētie nodokļi un veiktās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kā arī nostrādātās stundas, tostarp virsstundas, nakts laikā un svētku dienās nostrādātās stundas.
No tā izriet, ka darbiniekam ir iespēja pārliecināties par nostrādāto virsstundu skaitu un piemaksas apmēru, saņemot attiecīgā perioda darba samaksas aprēķinu.
Noilguma termiņš sākas ar algas aprēķina izsniegšanas dienu
Vienlakus DL 31.pantā paredzēts, ka visi prasījumi, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, noilgst divu gadu laikā, ja likumā nav noteikts īsāks noilguma termiņš. Ja darba devējam bija pienākums izsniegt darbiniekam rakstveida aprēķinu, 31.panta 1.daļā noteiktais noilguma termiņš sākas ar aprēķina izsniegšanas dienu. Ja darba devējs aprēķinu neizsniedz, prasījums noilgst triju gadu laikā no dienas, kad aprēķins bija jāizsniedz.
Tādējādi, lai noteiktu, vai darba devējam ir pienākums veikt pārrēķinu un veikt papildu samaksu par virsstundām, jāpārliecinās, vai un kad darba devējs darbiniekam izsniedzis darba samaksas aprēķinu par periodu, kurā darbinieks konstatējis nepareizu virsstundu aprēķinu. Ja darba devējs izsniedzis darba samaksas aprēķinu un no tā izsniegšanas brīža pagājuši divi gadi, darba devējam nav pienākuma veikt pārrēķinu. Tāpat pārrēķins nav jāveic arī tad, ja aprēķins nav bijis izsniegts, bet kopš brīža, kad tas bija jāizsniedz, pagājuši vairāk nekā trīs gadi. Šādos gadījumos darbinieka prasījumam iestājies noilgums, un darba devējs var atteikties prasījumu izpildīt.
Turpretī, ja darbinieka prasījumam nav iestājies noilgums, darba devējam ir pienākums izskatīt prasījumu un tā pamatotības gadījumā veikt papildus aprēķināto summu izmaksu.
LEADELL Akadēmijā ar savām zināšanām dalījās Ilze Jankeviča – zvērināta advokāte un partnere. Ilzei ir padziļinātas zināšanas un plaša pieredze darba tiesību jomā, tāpēc viņa labprāt ar savu padomu palīdz rast atbildes uz darba ikdienā bieži sastopamiem jautājumiem.